10 najdziwniejszych objawów ciąży. O tym nikt nie mówi (2023)

Autor

AnTa

5 min czytania

Realistyczne marzenia senne, nadwrażliwość na zapachy, krwawiące dziąsła, zmiana smaku czy wahania nastrojów to tylko niektóre z 10 najdziwniejszych objawów ciąży, o których chętnie opowiadają tiktokerki. Skąd się one biorą? Czy są nieodłącznym elementem każdej ciąży? Wyjaśniamy.

10 najdziwniejszych objawów ciąży. O tym nikt nie mówi (1)

Objawy ciąży według TikToka | Foxy burrow / Shutterstock

SPIS TREŚCI

 • Objawy ciąży: realistyczne sny
 • Objawy ciąży: wrażliwość na zapachy
 • Objawy ciąży: ból miednicy
 • Objawy ciąży: ciemne sutki i przebarwienia
 • Objawy ciąży: krwawiące dziąsła
 • Objawy ciąży: bezsenność
 • Objawy ciąży: zmiany smaku
 • Objawy ciąży: płaczliwość i wahania nastroju
 • Objawy ciąży: uderzenia gorąca
 • Objawy ciąży: nudności i wymioty
 1. W czasie ciąży zmienia się ciało kobiety. Zmiany te są nie tylko widoczne, ale również odczuwalne przez cały organizm
 2. Objawami ciąży są m.in. bardzo realistyczne sny, wrażliwość na zapachy, zmiana smaków, bezsenność, płaczliwość i zmiana nastroju, uderzenia gorąca
 3. Różnorodność objawów jest spora, ale tak naprawdę główna przyczyna ich wszystkich jest taka sama — zmiana stężenia hormonów we krwi
 4. Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym radości mieszają się ze stresem i niedogodnościami. To także stan, który wielokrotnie zaskakuje kobiety. W czasie ciąży organizm przyszłej mamy zmienia się, ale nie chodzi tylko o rosnący brzuch czy rozstępy na skórze. Firma Flo Health opracowała ranking 10 najdziwniejszych objawów ciąży na podstawie relacji ciężarnych na TikToku.

Objawy ciąży: realistyczne sny

Jednym z zaskakujących objawów ciąży są częste realistyczne sny. Zgłasza je 22 proc. TikTokerek, które swoje publikacje opatrzyły hasztagiem #pregnancysymptoms. Dlaczego tak się dzieje?

Śnienie występuje podczas fazy REM cyklu snu. Zazwyczaj doświadczamy czterech lub pięciu epizodów śnienia w ciągu nocy. Jednak kobiety w ciąży mogą często budzić się w nocy i częściej pamiętają swoje sny, ponieważ ich faza REM jest wielokrotnie przerywana

— wyjaśnia Claudia Pastides, dyrektor we Flo Health.

To właśnie dlatego kobiety w ciąży śnią nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Sny te są realistyczne, żywe i bardzo wyraźne, sprawiając wrażenie, że są rzeczywistym życiem, a nie snem. Wpływ na to mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w czasie ciąży, a także emocje związane ze stanem błogosławionym oraz przygotowaniami do macierzyństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Objawy ciąży: wrażliwość na zapachy

Drugim częstym, a zarazem dziwnym objawem ciąży jest wrażliwość na zapachy. Nagle łagodne zapachy stają się bardziej intensywne, a zapachy, które dotąd były obojętne, stają się nieznośne. Zjawisko to zyskało nawet swoją naukową nazwę. To hipersomia, której przyczyną są najprawdopodobniej zmiany hormonalne.

To dość uciążliwa przypadłość, ponieważ negatywnie wpływa na apetyt oraz wywołuje dyskomfort, jaki może odczuwać kobieta w ciąży w różnych miejscach, pomieszczeniach czy w towarzystwie innych osób. Niektóre zapachy mogą powodować nie tylko przykre doznania, ale też wywoływać nudności. Jedynym sposobem na to jest unikanie kontaktu z zapachami, na które reaguje się negatywnie.

Objawy ciąży: ból miednicy

W trzecim trymestrze do uciążliwych objawów ciąży, zgłaszanych na TikToku, zalicza się ból miednicy.

Ten ból często opisywany jest jako nagły ostry ból miednicy lub pochwy. Wynika on ze zwiększonego nacisku na nerwy miednicy, w której rośnie dziecko

— tłumaczy Claudia Pastides.

Objawy ciąży: ciemne sutki i przebarwienia

16 proc. tiktokerek zauważa u siebie ciemniejsze sutki i przebarwienia skórne. To jeden z pierwszych objawów ciąży, który jest efektem nadprodukcji melaniny w organizmie. Nie bez znaczenia jest też wzmożony przepływ krwi.

Część kobiet skarży się ponadto na żylaki nóg i odbytu, czyli hemoroidy. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym, aby nie chodzić i nie stać zbyt długo, ani nie krzyżować nóg w czasie siedzenia. Warto pozwalać nogom odpoczywać w ciągu dnia, unosząc je nieco wyżej niż reszta ciała.

Nos ciążowy to nie mit. Dlaczego w ciąży rośnie nos?

Objawy ciąży: krwawiące dziąsła

Kolejny problem, który podkreślają kobiety w ciąży na TikToku to krwawiące dziąsła. Według analizy dotyczy on 14 proc. ciężarnych tiktokerek. Tę dolegliwość, podobnie jak wiele innych można zrzucić na zmiany hormonalne oraz obciążony układ krążenia.

Ciało kobiety w ciąży jest zdecydowanie bardziej ukrwione, a to prowadzi do podrażniania tkanek, w tym dziąseł, które w tym czasie mogą być spuchnięte i wrażliwe. Dlatego kontakt z włosiem szczoteczki do zębów bądź twardym jedzeniem niejednokrotnie skutkuje krwawieniem.

Objawy ciąży: bezsenność

Obok realistycznych marzeń sennych można dodać bezsenność jako dziwny objaw ciąży. Z jednej strony kobiety w ciąży częściej śnią, z drugiej strony miewają problemy ze spaniem w ogóle. Na bezsenność skarży się 10 proc. użytkowniczek TikToka.

Ciążowe problemy z zasypianiem i ze spaniem w ogóle to wina hormonów, stresu oraz dyskomfortu. Kiedy brzuch staje się coraz większy, trudniej wygodnie ułożyć się do snu. Lekarze zalecają w takim przypadku spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i dużo się ruszać. Dzięki temu organizm będzie lepiej dotleniony, a zmęczenie sprawi, że nawet jeśli nie będzie ci najwygodniej — zaśniesz. Warto też kupić specjalną poduszkę dla kobiet w ciąży, która ułatwia ułożenie się w wygodnej pozycji.

Objawy ciąży: zmiany smaku

W ciąży zmienia się kobietom także smak. Stąd zachcianki na niektóre rzeczy i niechęć do spożywania innych produktów. Podobnie jak w przypadku zapachów, w czasie ciąży możemy mieć ochotę na jedzenie tego, czego nie lubiłyśmy i wstręt do ulubionych wcześniej produktów.

Niechęć do niektórych dań i produktów pojawia się przede wszystkim w pierwszym trymestrze, a w drugim i trzecim niechęć zastępuje pragnienie gorzkich i kwaśnych potraw. To wtedy najbardziej widoczne są zmiany w gustach kulinarnych.

Ponadto kobiety w ciąży zauważają specyficzny gorzki, metaliczny posmak w ustach. Tak jak w przypadku większości innych objawów ciążowych, tak i za to odpowiadają hormony, przede wszystkim wzrost stężenia progesteronu.

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia? Położna wylicza najwcześniejsze objawy ciąży

Objawy ciąży: płaczliwość i wahania nastroju

Wahania nastroju to jedna z bardziej charakterystycznych przypadłości ciążowych. Rozdrażnienie i płaczliwość występujące na zmianę z chwilami radości są szczególnie dotkliwe w pierwszym trymestrze, ale mogą dawać o sobie znać również w drugim i trzecim, czyli właściwie do końca ciąży.

Przyczyną płaczliwości i wahań nastroju są hormony, a konkretnie zmiany ich stężenia we krwi. Głównymi winowajcami są:

 1. estrogen,
 2. progesteron,
 3. gonadotropina kosmówkowa.

Pod wpływem zmian hormonalnych nastrój przyszłej mamy może zmieniać się nawet kilka razy dziennie, powodując skrajne emocje, w tym zdenerwowanie i płacz.

Objawy ciąży: uderzenia gorąca

Kolejnym objawem ciąży, który często zgłaszają panie, nie tylko na TikToku, są uderzenia gorąca. Dochodzi do nich ze względu na podnoszący się poziom progesteronu i prolaktyny. Hormony te odpowiadają za regulację temperatury ciała. Wzrost ich stężenia podnosi temperaturę i przyczynia się do uczucia uderzeń gorąca w ciągu dnia oraz potliwości nocą.

Powodem uderzeń gorąca jest też zwiększony przepływ krwi w organizmie, a także większa ilość tkanki tłuszczowej i osocza. To naturalna reakcja na zmiany zachodzące w czasie ciąży.

Objawy ciąży: nudności i wymioty

Nudności i wymioty to jedne z najbardziej oczywistych skojarzeń z ciążą. To dolegliwości, która nie pojawia się u każdej przyszłej mamy, ale wiele kobiet w ciąży skarży się na nie. Niektórym nudności i wymioty dokuczają krótkotrwale, innym przez cały pierwszy trymestr, a czasami nawet dłużej.

Te nieprzyjemnie objawy ciąży, które mogą pojawić się zarówno rano, jak i w ciągu dnia, wieczorem, a nawet w nocy, spowodowane są zwiększającym się poziomem gonadotropiny kosmówkowej.

ZOBACZ TAKŻE

 • Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?
 • Kalendarz ciąży - przebieg ciąży miesiąc po miesiącu [WYJAŚNIAMY]
 • Okres w ciąży - czy jest możliwy? O czym może świadczyć krwawienie w ciąży?
 • ciąża
 • objawy ciąży
 • pierwsze objawy ciąży
Rekomendowane dla Ciebie
 • Nos ciążowy to nie mit. Dlaczego w ciąży rośnie nos? Część kobiet skarży się na to, że w ciąży urosły im stopy. Inne zauważają, że… powiększył im się nos. Nos ciążowy nie jest mitem. To objaw, o którym raczej nie... Magda Ważna
 • Czy mogę być w ciąży? Odpowiedz na 11 pytań i rozwiej wątpliwości [CHECKER] Najczęstszym i najbardziej oczywistym objawem ciąży jest zatrzymanie się miesiączki. Tak naprawdę jednak ciało może już wcześniej sygnalizować, że zostaniesz... Monika Mikołajska
 • 10 objawów ciąży. Co robić, gdy zajdziesz w ciążę? Bycie w ciąży powoduje u każdej z nas wstrząs metaboliczny, zwłaszcza na poziomie hormonalnym. I średnio dla jednej kobiety na dwie, ciało daje o tym znać! Jeśli... Redakcja Medonet
 • 11. tydzień ciąży - zmiany w ciele kobiety i dolegliwości. Jak rozwija się dziecko i jak zadbać o dietę? 11. tydzień ciąży to czas, gdy zaczyna zarysowywać się brzuch ciążowy, a część objawów zaczyna dokuczać coraz mniej. Ku końcowi powoli zmierza pierwszy trymestr... Marlena Kostyńska
 • 3. tydzień ciąży - rozwój dziecka, zmiany w ciele kobiety, objawy i dolegliwości. Jakie badania wykonać? Trzeci tydzień ciąży to czas, gdy kobieta zwykle nie wie jeszcze, że oczekuje dziecka. Jeśli przed owulacją lub w jej trakcie miał miejsce stosunek płciowy, to... Marlena Kostyńska
 • Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać? Zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży? Jednym sprawdzonym sposobem, który potwierdza ciążę, jest test ciążowy. Jednak już w pierwszych tygodniach ciąży możesz... Lek. Ewa Zarudzka
 • 10 trików, o których powinna wiedzieć każda ciężarna. Przyniosą ci ulgę Jesteś w ciąży, twój brzuszek z każdym tygodniem staje się coraz większy, a ty z trudem wykonujesz codzienne czynności? W takim razie podsuwamy ci garść... Joanna Murawska
 • Skurcze Braxtona-Hicksa - objawy. Domowe sposoby łagodzenia skurczów Skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane też czasem skurczami przepowiadającymi, pojawiają się już w 20. tygodniu ciąży i trwają niemal aż do porodu. Czym są? Jak się... Redakcja Medonet
 • Czop śluzowy - jak wygląda i co oznacza jego odejście? Ciąża to zazwyczaj radosny czas oczekiwania na nowego członka rodziny. Przyszła mama niecierpliwie odlicza kolejne tygodnie, chcąc jak najszybciej powitać swoje... Redakcja Medonet
 • Objawy ciąży. Które tylko mogą, a które rzeczywiście zwiastują ciążę? Objawy ciąży mogą być mniej lub bardziej oczywiste. Wiele kobiet zmaga się z dolegliwościami od samego początku ciąży, a inne czują pierwsze objawy ciąży dopiero... Redakcja Medonet
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated: 18/06/2023

Views: 5940

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.